The Kemet MMK37.5186M100R05L4TRAY is a 18uF film capacitor with a rated voltage of 100VDC and 63VAC. It has a tolerance of 20% and is suitable for operating temperatures between -55°C and 100°C. This capacitor features a PET dielectric and is designed for through hole mounting with a radial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet MMK37.5186M100R05L4TRAY technical specifications.
| Capacitance | 18uF |
| Voltage | 100VDC|63VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 63VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 41 X 13 X 24mm |
| Terminal Pitch | 37.5mm |