Kemet PME261JC6100KR30 technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 11.3mm |
| Dielectric Material | Paper |
| Dissipation Factor | 1.3% |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 20.3mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 24mm |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 150 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PME261 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 1kV |
| Voltage Rating | 500V |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 11.3mm |