The Kemet R463R422040M2K is a film capacitor with a capacitance of 2.2uF and a DC rated voltage of 630V. It has a maximum operating temperature of 110 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The capacitor is designed for through hole mounting and has dimensions of 13mm in width, 32mm in length, and 25mm in height.