The Kemet R463R422040M2M is a film capacitor with a capacitance of 2.2uF and a DC rated voltage of 630V. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 110°C. The capacitor has a width of 13mm and a length of 32mm, with a height of 25mm. It is suitable for use in a variety of applications, including general electronics.