The Kemet R82EC4100DQ70M is a film capacitor with a capacitance of 1uF and a DC rated voltage of 100V. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor measures 6mm in width, 7.2mm in length, and 11mm in height, and is designed for through-hole mounting.