Kemet T350D226K006AT technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.7R |
| Features | General Purpose |
| Height | 8.6mm |
| Height - Seated (Max) | 0.339inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Leakage Current | 1.1uA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | T350 - UltraDip II |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6V |