The T363C106K050AS7305 is a tantalum capacitor with a capacitance of 10uF and a dissipation factor of 6%. It has a voltage rating of 50V and a maximum operating temperature of 125°C. The capacitor is packaged in a radial termination and is available in quantities of 800 per reel. It has a leakage current of 4uA and a tolerance of 10%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet T363C106K050AS7305 technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Dielectric | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.6R |
| Height | 15.49mm |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Pitch | 6.35mm |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 15.49mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | T363 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |