Kemet T491C226K006AT technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Case Code (Imperial) | 2312 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Package/Case | Molded |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.2mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.8R |
| Features | General Purpose |
| Height | 2.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 6uA |
| Length | 6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 247mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | T491 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 3.2mm |