The T491D106K050AS is a 10uF tantalum capacitor with a 50V voltage rating and 10% tolerance. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a 2917 case and is terminated in SMD/SMT. It is not RoHS compliant and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet T491D106K050AS technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Package/Case | 2917 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800mR |
| Height | 3.1mm |
| Leakage Current | 5uA |
| Length | 7.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | T491 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| Weight | 0.023634oz |
| Width | 4.3mm |