Kemet T491D156K035AT technical specifications.
| Capacitance | 15uF |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Package/Case | 2917 |
| Construction | Flat |
| Depth | 4.3mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 2.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 5.3uA |
| Length | 7.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 433mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | T491 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 35V |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |
| Width | 4.3mm |