Kemet T495X108K004ATE030 technical specifications.
| Capacitance | 1mF |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Package/Case | 2917 |
| Construction | Flat |
| Depth | 4.3mm |
| Dissipation Factor | 12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 4.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.169inch |
| Leakage Current | 40uA |
| Length | 7.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 0.03R |
| Ripple Current | 2.111A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | T495 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 4V |
| Width | 0.169inch |