The WK73R2HTTE47R0F is a 200V 47R 1% SMD/SMT fixed chip resistor from KOA Speer. It has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in a tape and reel with 4000 units per package. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
KOA Speer WK73R2HTTE47R0F technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1020 |
| Case Code (Metric) | 2550 |
| Height | 0.6mm |
| Length | 2.5mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 47R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | WK73 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 3.2mm |