Kyocera 02013J1R4ABSTR technical specifications.
| Capacitance | 1.4pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.325mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.23mm |
| Height - Seated (Max) | 0.011inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 6E-06oz |
| Width | 0.013inch |