Kyocera 0201ZK7R5BBSTR technical specifications.
| Capacitance | 7.5pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.325mm |
| Dielectric | C0H |
| Height | 0.23mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Weight | 6E-06oz |
| Width | 0.3mm |