The Kyocera 04023J0R1PBSTR is a 0.1pF C0G film capacitor with a voltage rating of 25V. It has a compact 0402 package with a surface mount termination. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is compliant with RoHS regulations. It is available in quantities of 5000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 04023J0R1PBSTR technical specifications.
| Capacitance | 0.1pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.55mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 19.4GHz |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.55mm |