Kyocera 04023J0R5ABSTR technical specifications.
| Capacitance | 0.5pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.55mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11.3GHz |
| Series | ACCU-P |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| Voltage Rating (AC) | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |