Kyocera 04023J0R7PBSTR\500 technical specifications.
| Capacitance | 0.7pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.55mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.4mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |