The Kyocera 04023J0R7PBWTR is a 0.7pF C0G film capacitor with a voltage rating of 25V. It has a compact 0402 SMD/SMT package with a height of 0.4mm and a width of 0.5mm. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 04023J0R7PBWTR technical specifications.
| Capacitance | 0.7pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.55mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.4mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.5mm |