Kyocera 04023J1R0PBSTR technical specifications.
| Capacitance | 1pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.55mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.02inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.022inch |