The 04023J2R8ABSTR is a 0402 film capacitor from Kyocera with a capacitance of 2.8pF and a DC rated voltage of 25V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a 0402 case, measures 0.4mm in height and 1mm in length, and is terminated with SMD/SMT leads. It is RoHS compliant and available on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 04023J2R8ABSTR technical specifications.
| Capacitance | 2.8pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Height | 0.4mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |