The Kyocera 04025J3R3ABWTR is a film capacitor with a capacitance of 3.3pF and a DC rated voltage of 50V. It is available in a 0402 package with a termination of SMD/SMT. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is packaged in tape and reel and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 04025J3R3ABWTR technical specifications.
| Capacitance | 3.3pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Height | 0.4mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |