Kyocera 0402YC102KAT4A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 50000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.022inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.02inch |