Kyocera 0402YD473MAT2A technical specifications.
| Capacitance | 47nF |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.56mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |