The 0402ZJ110FBWTR is a 10V C0G film capacitor with a capacitance of 11pF. It has a case code of 0402 and is constructed as a flat, surface mount device. The capacitor is rated for operation between -55°C and 125°C and is available in a tape and reel packaging format. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 0402ZJ110FBWTR technical specifications.
| Capacitance | 11pF |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.55mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.4mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |