Kyocera 06031C102KAJ2A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.81mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.9mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 8000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.032inch |