Kyocera 06033C102J4T2A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.81mm |
| Dielectric | X7R |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.81mm |