The Kyocera 06035C270JAT2A is a 27pF ceramic capacitor with an X7R dielectric and a 50V voltage rating. It is constructed in a flat form and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is lead-free and RoHS compliant, and is packaged in a tape and reel format with 4000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 06035C270JAT2A technical specifications.
| Capacitance | 27pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.81mm |
| Dielectric | X7R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.032inch |