Kyocera 06035J150GBTTR technical specifications.
| Capacitance | 15pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.81mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.63mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |