The Kyocera 06035J3R8ABTTR is a 50V film capacitor with a capacitance of 3.8pF. It has a case code of 0603 and is constructed with a flat design. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is designed for surface mount applications and is packaged in tape and reel. The capacitor is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 06035J3R8ABTTR technical specifications.
| Capacitance | 3.8pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.81mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.63mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |