Kyocera 06035U101JAT2A technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.76mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.63mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.52mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 8000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | U |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.036inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.03inch |