Kyocera 0603ZC183KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 18nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 5% |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 0.81mm |