Kyocera 08051J1R2ABTTR technical specifications.
| Capacitance | 1.2pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.93mm |
| Height - Seated (Max) | 0.044inch |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100V |
| Width | 0.05inch |