The Kyocera 08051K0R2ABTTR is a 0.2pF ceramic capacitor with a voltage rating of 100V. It has a case code of 0805 and is constructed with a flat design. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C. It is compliant with RoHS regulations and is available in a tape and reel packaging format with 3000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 08051K0R2ABTTR technical specifications.
| Capacitance | 0.2pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0H |
| Height | 0.036inch |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.05inch |