Kyocera 08052U330GAT2A technical specifications.
| Capacitance | 33pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.02mm |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | U |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.045inch |
| Tolerance | 2% |
| Voltage | 200V |
| Voltage Rating | 200V |
| Width | 0.049inch |