Kyocera 08052U390KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 39pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 1.02mm |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | U |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.25mm |