Kyocera 08053C104JAT2A technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X7R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.01mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |