The Kyocera 08053J270JBTTR is a 25V C0G film capacitor with a capacitance of 27pF. It has a case code of 0805 and is constructed with a flat dielectric. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and has a tolerance of 5%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 08053J270JBTTR technical specifications.
| Capacitance | 27pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.93mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 1.27mm |