Kyocera 08053K330JBTTR technical specifications.
| Capacitance | 33pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0H |
| Height | 0.93mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.2mm |