Kyocera 08055A180JAT2A technical specifications.
| Capacitance | 18pF |
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Height | 0.93mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.01mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 1.25mm |