Kyocera 08055A361GAT2A technical specifications.
| Capacitance | 360pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.049inch |