![AVX - 08055C104JAT4A - SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, 0805 [2012 Metric], ± 5%, X7R](https://static.datasheets.com/image/6532037-kyocera-08055c104jat4a-image.jpg)
AVX - 08055C104JAT4A - SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, 0805 [2012 Metric], ± 5%, X7R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 08055C104JAT4A technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X7R |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |