Kyocera 08055C104KAZ4A technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X7R |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 50V |