Kyocera 08055C104M4Z2A technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X7R |
| Features | Soft Termination |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FLEXITERM® |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.049inch |