Kyocera 08055E104ZAT4A technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | Z5U |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 0805 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 80% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.049inch |