Kyocera 08055J220FBTTR technical specifications.
| Capacitance | 22pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.93mm |
| Height - Seated (Max) | 0.044inch |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.05inch |