The Kyocera 08055J3R3ABTTR is a 3.3pF C0G film capacitor with a 50V voltage rating. It is constructed with a flat design and has a maximum operating temperature of 125°C. The capacitor is packaged in a 0805 case and is suitable for surface mount applications. It is RoHS compliant and available in quantities of 3000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 08055J3R3ABTTR technical specifications.
| Capacitance | 3.3pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.93mm |
| Height - Seated (Max) | 0.044inch |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.05inch |