The Kyocera 08055K180GBTTR is a 18pF film capacitor with a voltage rating of 50V. It has a case code of 0805 and is constructed with a flat dielectric material. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C. It is compliant with RoHS regulations and is available in a tape and reel packaging format with 3000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 08055K180GBTTR technical specifications.
| Capacitance | 18pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0H |
| Height | 0.036inch |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-P® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.05inch |