Kyocera 0805PC472KAT1A technical specifications.
| Capacitance | 4.7nF |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Height | 1.3mm |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 1.25mm |