Kyocera 0805YA331JAT2A technical specifications.
| Capacitance | 330pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.94mm |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.25mm |