Kyocera 0805YC102JAT2A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.94mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.01mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 0.049inch |